Na to, že lidé chodí od ukončení svého vzdělávání až po dosažení věkové hranice pro odchod na zasloužený odpočinek někam do práce, už jsme si v našich, a nejen našich, končinách dávno zvykli. Už dávno nám nepřipadá nic divného na tom, že se lidé třeba nechají zaměstnat v nějaké firmě, kde je jim přislíbeno, že za odvádění určité práce dostanou jistou sumu peněz, jež jim má sloužit k následnému uspokojování životních potřeb. Tak už to prostě chodívá, že se u nás dostává za práci mzda.
Jenže navzdory dlouhé době, po kterou to u nás takto chodí, si mnozí z nás dosud až tak docela nezvykli a nepochopili plně problematiku týkající se mezd. A toto nepochopení může leckomu přinášet spoustu nepříjemností.
Vezměme si například už jen to, jak se stanovuje při uzavírání nějaké té pracovní smlouvy mzda. Zaměstnavatel nabídne zaměstnanci určitou hrubou mzdu a je na uchazeči o práci, zda tuto přijme. Jenže s tím může být určitý problém, a to ten, že hrubá mzda není to, co člověk za svoji práci v plném rozsahu dostane. Z té se musí napřed zaplatit všechny srážky a povinné odvody, tedy přinejmenším daň z příjmu a sociální a zdravotní pojištění, a až pak dostane člověk to, co z této dohodnuté částky ještě zbývá. A mnozí z nás pochopitelně nejsou profesionální účetní a nedokážou si představit, kolik že na ně tedy z oné hrubé mzdy zbude.
A tak je třeba si to spočítat. A třeba také provést kontrolu toho, kolik někdo takový dostane na hodinu. Protože tu musí být zajištěn příjem, jenž člověk dostane a ze kterého bude žít, a také musí být jisté, že člověk není brán na hůl tím, že pracuje za málo peněz víc, než kolik se u nás smí. A k tomu dokonale poslouží, když se využije pro výpočet čisté hodinové mzdy Kalkulačka čisté mzdy, která zaručí férové jednání zaměstnavatele i to, že se někdo nepřepočítá a nebude chudý jako ta kostelní myš.